logo

Amasya Borabay Gölü

Bir doğa harikası olan Borabay gölü, doğa yürüyüşü, piknik ve kamp için son derece uygun bir seçenektir. Denizden 800 m. (1050 rakım) yükseklikteki krater gölü olarak bilinen göl aslında küçük bir akarsuyun etraftan gelen yıkıntılarla tıkanması sonucu oluşmuş, doğal bir set gölüdür. Bakanlar Kurulunca Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.

80 metre genişliği ile en derin yeri 11 metredir. Boyu 500 m olan Borabay Gölü’nün, genişliği 40-110 m arasında değişmektedir. Borabay Gölü’nün oluşumunu hazırlayan heyelan, jura formasyonu ve perm kalkerleri arasında bulunan fay hattı ile de ilgilidir. Bu fayın oluşturduğu zayıf zon kırık hattı boyunca derine sızan sular, tüf ve aglomeralar üzerinde meydana gelen kütle hareketini kolaylaştırmıştır.

Gölde kayık ile tur atılabilmekte ve göl etrafında temiz hava ortamında yürüyüş yapılabilmektedir. Belediye tarafından işletilen orman içi dinlenme tesisleri vardır.

Örnek faaliyet programı;

Yürüyüş için treking ayakkabısı, güneş gözlüğü ve güneş kremi özellikle tavsiye edilir. Akşama doğru hava soğuyacaktır. Dönemimizin sonbahar olması nedeniyle yağmurluk olmakta yarar var.

Saat 08.00 ‘de kulüp önünden hareket edeceğiz. Sabah kahvaltısını Çakallı ’da menemencide yapmayı planlıyoruz. Ladik üzerinden Borabay Gölüne 2 saat sonra ulaşmış olacağız. Yaklaşık 3-4 saatlik yürüyüşten sonra yemek yiyeceğiz. Saat 17.00 gibi de yola çıkacağız. Öğlen yemeği için ızgara yakılacaktır. Öğlene semaver çayı yapılacaktır. Katılacakların aşağıda belirtilen telefon numaralarını aramaları ve katılacaklarını belirtmek zorundadır.

  • PAYLAŞ