logo

Kampçılık Nedir

Kampçılık, Doğa sporlarının ayrılmaz bir parçasıdır. İnsanda heyecan, coşku ve bazı anlarda ise bağımlılık yapar. Doğanın koynunda yapacağınız bir kamp aktivitesi esnasında öğrenecekleriniz, kent yaşamınızı da oldukça kolaylaştıracaktır. Kampta geçirdiğiniz bazen hoş, bazen bunaltıcı anlar esnasında edineceğiniz yeni beceriler ile, hayatınızı renklendirecek ve daha yaşanır hale getireceksiniz. Doğanın ortasında güven içerisinde kalabileceğiniz, geçici bir yuvayı, kısa sureliğine de olsa yaşanır hale getirme gayretleriniz size, o ana kadar hiç tatmadığınız tatları keşfetme fırsatı da verecektir. Kendi ellerinizle pişirdiğiniz yemekler, sıcak bir uyku tulumu, sessiz bir gece, yıldızlar ve siz…

Kampçılıkta en temel unsur doğaya saygıdır. Bir yandan konforunuzu düşünürken diğer yandan da ortamın doğallığına zarar vermemeyi öncelikleriniz arasına alacaksınız. Bizlere böylesine mutluluk veren doğal güzelliklere saygı göstermek, birinci görevimiz olmalıdır. Bu da ancak eğitimle pekişmiş, bilinçli yapılan bir kampçılıkla mümkün olabilmektedir.

Doğaya en az zarar verecek şekilde kamp yapmanın kuralları

1. Yürüyüşleriniz esnasında daha önce kullanılmış, mevcut patikalardan faydalanın. Kestirme ve yeni yollar yaratmayın. Mümkün oldukça, daha önce kamp yapılmış alanları kullanın.
2. Tuvalet ihtiyaçlarınızı su kaynakları, patikalar ve kamp yerlerinden uzakta giderin. Ateş yakmak yerine bir ocak kullanın. Ateş yakmanız gerekiyorsa da daha önceden yakılmış yerleri kullanın.
3. Ateşinizin söndüğünden emin olmadan da kamp yerinden ayrılmayın.
4. Temizlik ihtiyaçlarınızı su kaynaklarını ve kamp alanını kirletmeyecek şekilde ve çevreye zarar vermeyecek maddeler kullanarak yapın.
5. Çiçekler, çimenler ve diğer bitki örtüsünü, kayalar ve çevre dokusunu bozacak, zarar verecek eylemlerden uzak durun.
6. Doğal Hayata hiçbir şekilde müdahale etmeyin. Çevredeki hayvanları kendi haline bırakın kesinlikle beslemeyin.
7. Sadece kendi çöplerinizi değil, tüm ekibin hatta sizden önce bırakılanları da bir çöp torbasında toplayıp şehre kadar taşıyın.

  • PAYLAŞ