logo

Dağda Çadır Tamiri Ve Bakımı

Dağda Çadır Tamiri ve Bakımı

Dağda Çadır Tamiri

Tentenin yırtılması halinde çadır içinde barınmak çok güç olacağından, bu yırtıkları bantlamak için partnerler olarak aranızda anlaşıp, kahverengi koli bandı veya özel flaster şeklindeki bantlardan (repair tape) bulundurulmalıdır. Ayrıca iğne-iplik getirmek de faydalı olacaktır. Yedek olarak alınacak çamaşır ipleri rüzgârdan dolayı çadırın iplerinin kopması durumunda, çadırı kazıkla gerdiremediğimizde ya da kazığımız bittiğinde, gerdirme iplerinin ucuna bağlayıp halka yaparız. Sonra da bu halkayı civardan topladığımız büyükçe kayaların etrafından geçirip çadırımızı öyle gerdiririz.
Ayrıca gerek çadır içi gerekse ayakkabılardaki, çadıra girmeden önce üstümüzdeki karları süpürmek için aslında lavabo fırçası olup da bizim kar fırçası olarak adlandırdığımız malzemeyi getirmeliyiz.

Çadır Bakımı:

Çadırı temizlemek için soğuğa çalan ılık su ya da yalnızca doğal sabunla yıkamak yeterlidir. Üzerindeki çamur ve lekeler bir süngerle hafifçe ovarak çıkartılabilir. Kesinlikle çitilenmemelidir. Yıkanan çadır doğrudan güneş görmeyen bir yerde sererek kurutulmalıdır. Çadırı kılıfına koymadan önce tamamen kurumuş olması çok önemlidir. Aksi taktirde ıslak toplanan ve saklanan çadır çürüyecektir. Çadır her etkinlikten sonra da iyice kurutulmalıdır.

  • PAYLAŞ