logo

Kramponlarınızın Bakımı

Kramponlarınızın Bakımı

Kramponlarınızın Bakımı

Kramponlar kar ve buz üzerinde dengenizi kaybetmeden ilerlemenize yarar ve genelde ağır kullanımlara senelerce dayanacak şekilde üretilirler. Buna rağmen, klasik bir tırmanışta bile kaya ve taşlar üzerine basmanız sonucunda oldukça yıpranabilirler. Bu yüzden her faaliyet öncesi kramponlarınızı kontrol etmeniz iyi olacaktır. Krampon dişlerinin, bağlamasının ve bağlantı vidalarının iyice kontrol edilmesi gerekir. Dik bir kar kulvarı kramponunuzdaki sorunun farkına varmak için hiç te hoş bir yer değildir.

Krampon dişlerini sivri tutun

Kramponlarınızın dişlerini her zaman sivri tutmanız gerekir. Bunun için de basit bir el eğesi kullanmanız yeterli olacaktır. Daha hızlı bir çözüm gibi gözükse de krampon dişlerinizi sivriltmek için asla bir taş motoru kullanmayın. Taş motoru kramponun üretiminde kullanılan metalin özelliklerini bozacak kadar ısı üretebilir. Krampon dişlerinin kenarlarını eğeleyerek mümkün olduğunca sivri bir hale getirmeye çalışın. Kramponun performansını etkileyebilecek her türlü eğilmeyi eğer mümkünse düzeltmeye çalışın.

Bağlamaları kontrol edin

Faaliyete gitmeden önce kramponlarınızı bağlamalarını da kontrol etmeyi unutmayın. Eğer otomatik krampon kullanıyorsanız ayakkabılarınızın krampon oyuklarının da kramponu sabitleyebileceğiniz derinlikte olduğundan ve aşınma sonucu incelmediğinden emin olun. Ayakkabıda otomatik kramponların sabitlendiği ön ve arka bölümlerin yıpranması kramponun ayakkabı üzerinde durmasını engelleyebilir. Bağlamalı kramponlarda tokaların sağlam ve çalışır olduğundan ve bantların parçalanmamış olduğundan emin olun.

Eğer krampon ya da ayakkabılarınız yeni ise krampon ve ayakkabının beraber sorunsuz çalıştığından emin olun. Ayakkabınıza uygun şekilde ayarlanmış bir krampon faaliyet sırasında size zaman kazandıracaktır.

Yedek parça taşıyın

Kullanım sırasında gevşeyip düşebilecek ya da değiştirilmesi gerekebilecek vida veya perçinler olup olmadığını kontrol edin. Bu tip potansiyel sorun yaratabilecek ufak parçaların yedeğini taşıyın. Ayarlı kramponlarla birlikte verilen krampon anahtarının faaliyet boyunca yanınızda olmasına özen gösterin.

Sivri kısımları koruyun

Kramponlarınızı ya Cordura gibi dayanıklı bir kumaştan üretilmiş bir torbanın içinde ya da lateks krampon ucu korumalarıyla taşıyın. Bu çantanızın içindeki diğer malzemelerin zarar görmesini büyük ölçüde önleyecektir.

  • PAYLAŞ