logo

Sinop Erfelek Şelaleleri

Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Karadeniz’in incisi Sinop’un ufak ama şirin ilçesindeki Tatlıca köyünde bulunmaktadır. Tam 27 adet büyük şelaleden oluşmaktadır. Şelaleler öyle bir konumdadır ki taşların üzerindeki oyuklar tam tırmanmak için yapılmış gibidir.

Tırmanma şekli tam bir bulmacayı andırmaktadır. Aklınıza yol bitti mi diye bir soru geldiği zaman çorap söküğü gibi yolun devamını bulursunuz.

İlk şelaleye tırmanılmaz ve ilk şelalenin önünde büyük bir piknik alanı bulunmaktadır. İster mangal yapın, ister masalarda piknik yapın. Yorulduğunuz da, sıcak bastığında şelaleden akan temiz ve soğuk su ile yüzünüzü yıkamanız sizi daha dirençli yapacaktır.

Samsun Merkez’den saat 08:00 itibariyle çıkılarak Gerze’ de kahvaltı molası verilip, molanın ardından Erfelek ilçesine geçilerek alış veriş yapılmaktadır. Buradan su, yemek vb. ihtiyaçlar karşılanmaktadır.

Şelalelere ulaşıldığında ise yürüyüş başlayacaktır. Yürüyüş yaklaşık 2 saattir. Yürüyüş bitiminde alt kısımdaki şelalede yemek molası verilmektedir. Burada kamp ateşi yakıldığından dolayı yanınızda ızgarada pişirilebilen yemekleri de getirebilirsiniz. Yemek molasının ardından dönüş için yola çıkılacak ve akşam saatlerinde (19:00 – 20:00) Samsun’ a varılacaktır.

  • PAYLAŞ